motto: " Vyrobená tepelná energie putuje chytrou distribuční sítí, která je schopná monitorovat spotřebu tepelné energie u koncových odběratelů a prediktivně přizpůsobovat výkon centrálního zdroje"
Společnosti VEOLIA Energie a OLTERM & TD Olomouc, a.s. provozují společný TEPELNÝ DISTRIBUČNÍ DISPEČINK, což je řídící a kontrolní centrum výroby a distribuce tepelné energie a teplé vody, zajišťující trvalý monitoring dodávek energií, stavu zařízení a provozních parametrů. Pracoviště je vybaveno SCADA systémy (SCADA = "Supervisory Control And Data Acquisition" - tedy "dispečerské řízení a sběr dat") různých výrobců, od americké společnosti Johnson Controls po české a slovenské vývojáře integračních nástrojů. „Účelem pracoviště je přímá vizualizace a řízení všech technologických procesů“ Tepelný dispečink zastává zcela nezbytnou a základní úlohu v řízení dodávek tepla pro vytápění a přípravu teplé vody a jeho budoucí rozvoj je přímo spojen s výstavbou nových tepelných zdrojů a službami, které naše společnost svým klientům nabízí. Kontakt >>> tel.: 585 705 152, email: dispecer@olterm.cz. Smart řešení v energetice jsou důležitou součástí konceptů chytrých měst, tedy SMART City.Chytrá řešení zajišťujeme v oblastech: SMART HEATING NETWORKChytrá distribuční soustava tepelné energie umožňuje komunikaci v reálném čase mezi místy spotřeby a místem výroby. Díky tomu lze na základě informace o kvalitě dodávek, zatížení soustavy, poruchách, haváriích nebo nestandardních stavech upravovat provoz centrálního zdroje. V současnosti je z tepelného dispečinku monitorováno a řízeno 798 tepelných zdrojů, z velké části tento počet tvoří objektové předávací stanice umístěné přímo v zásobovaných objektech. SMART MONITORING / METERINGaneb sběr dat, kontroly a řízení tepelného zařízení, zajišťující dodávku tepelné energie. Monitoring a sběr dat probíhá v rozsahu:
VÝROBA, DISTRIBUCE TEPELNÉ ENERGIEJednotlivé zdroje tepla (distribuční a předávací stanice, plynové kotelny) jsou vybaveny lokálním sofistikovaným systémem měření a regulace (MaR), který komunikuje pomocí datové infrastruktury (kabelová síť, optika, LTE) s nadřazeným vizualizačním pracovištěm. Dispečer má díky nadřazenému SCADA systému dokonalý přehled o výrobě a distribuci tepla, systémy umožňují kontrolovat provoz technologií a v případě potřeby okamžitě reagovat na vzniklý havarijní stav, umožňují rovněž provést změnu parametrů dodávaného tepla a teplé vody. Dispečer zastává především funkci kontrolní, dozoruje správnou činnost všech systémů a ve spolupráci s dalšími provozními pracovníky tvoří základ týmu, který je schopen 24 hodin denně a 365 dní v roce zajistit, aby dodávky tepla a teplé vody probíhaly podle sjednaných parametrů a aktuálních potřeb odběratelů. Tepelná energie je do jednotlivých budov distribuována předávacími stanicemi připojenými na rozvod horké vody nebo páry (CZT - Teplárna Olomouc) nebo připravována lokálně (plynové kotelny) na základě sjednaných parametrů obvykle ekvitermně v závislosti na venkovní teplotě. Křivka dodávky tepla odpovídá typu budovy a jeho energetickým požadavkům. Korekční a regulační činitele, zapracovány v řídící aplikaci:
ENERGETICKÁ PROVOZNÍ BEZPEČNOSTTrvalý monitoring provozních údajů umožňuje reagovat s předstihem na provozní odchylky a reagovat na možné poruchy před jejich vznikem. Systém automaticky kontroluje nadefinované typy veličin a z nich pomocí algoritmů vyhodnocuje, zda je provoz v normálním režimu či je třeba korekční zásah. Predikce havarijního stavu
Havarijní zásah
SMART BUILDINGS - ENERGETICKÝ MANAGEMENT
V procesu energetického managementu se sledují a řídí operační systémy v rámci budovy, je to systém zajišťující optimalizaci a bezpečné zajištění energetických potřeb s minimálním zátěží pro životní prostředí a maximální úsporou. Uživatelé (oprávněné osoby) mají přehled o spotřebě energie a mohou provádět nezbytné změny v systémech automatizace budov. |